KAİSDER Anadolu’da İşkadınları ile Buluşuyor

İzmir Ziyareti 18-19 Nisan 2019

KAİSDER ANADOLU İŞ KADINLARI İLE BULUŞUYOR PROJESİ” ZİYARET RAPORU

KASİDER olarak 18-19 Nisan 2019 tarihlerinde İzmir ziyaret edildi.

Ziyarete üyelerimizden Göknur Atalay, Meltem Koca, Meral Güler,Tulay Akın Engincan, Yurdum Hasgül, Mehlika Gider,Ayşegül Bulut, Bahar Alban, Sevilay İmre, Sultan Adıgüzel, Zehra Hazer, Aynur Aydoğan,Hülya Kaptan, Meral Önerci,Selma Ergen katıldı.
18 Nisan 2019 tarihinde başlayan ziyaretimiz ;

– İlk olarak İzmirli İşkadınları Derneği(İzikad) ev sahipliğinde dernek başkanı HURİYE SERTER ve üyeleri ile kahvaltıda buluşuldu. Göknur Atalay derneğimiz ve projelerimiz hakkında bilgi verdikten sonra tüm üyelerimiz faaliyet alanlarını anlattılar.İzikad başkanı yuvarlak masa çalışmalarını anlatarak dernekte yaptıkları projeler hakkında bilgi verdiler. Yaptıkları AB projeleri ,kullandıkları fonlar hakykında bilgilendirdiler. Vazgeçmeyen Kadınlar, Genç İzikad, Mentör Okulu ,Fotoğraf Yarışmaları ile ilgili faaliyetlerini aktardılar. İki dernek arasında oluşan yakınlık ile ilerleyen projelerimizde ortak hareket ederek proje geliştirebileceğimiz yönünde karar verildi.

– Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) başkanı ENDER YORGANCILAR ile fabrikasında toplanıldı. Ekonomi ve girişimcilik konularında müzakerelerde bulunuldu.Ankara ve İzmir sanayici iş insanları birlikteliğine sıcak baktıklarını belirttiler.

– Seçimlerin ardından göreve yeni başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı TUNÇ SOYER makamında ziyaret edildi ve tebrik edildi. TCE projemizde belediye olarak destek vereceklerini ve ilk olarak da belediyenin bu hizmeti KAİSDERden alacağı sözü alındı.

Akşamüstü saatlerinde Çeşme yarımadasına yola çıkılarak, akşam yemeği yenildi ve Alaçatı Kokopelli otede konaklandı.

19 Nisan 2019

– Otelde yapılan kahvaltının ardından İzmir Ticaret Odası ‘na ziyarette bulunuldu.Başkan yardımcısı MUSTAFA TANYELİ ile görüşülerek iki şehir arasında köprü kurabilecek projeler hakkında fikir alışverişi yapıldı.

– Öğle arasında Egeli İşkadınları Derneği ev sahipliğinde yemekte buluşuldu.Başkan NİLHAN ANTİTOROS ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen KAİSDER üyelerimiz hangi sektörlerde iş birliği yapabileceklerini görüştüler, ortak yol haritası oluşturulmasının altını çizdiler.

– İzmir Kalkınma Ajansı Kurumsal Yönetim birimi Başkanı KORHAN MANGIR’la bir araya gelerek ajansın yakın zamanda açacağı teknik destek programları ile ilgili olarak üyelerimiz bilgilendirildi. Kapsamlarındaki bir STK ile işbirliği yapmamız durumunda projeye maddi destek verebileceklerini ve buna sıcak baktıklarını dile getirdiler.

– İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Tülin Erarslan ve üyeleri ile bir araya gelinerek iş kadınları arasında dayanışmanın güçlenerek , ülke ekonomisine katkı sağlanmanın yolları konuşuldu. Önerdikleri ve yapmayı düşündükleri yeni bir projede KAİSDER ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını, önümüzdeki günlerde detayları konuşmak üzere bir araya gelebileceğimizi dile getirdiler.

İzmir gezisi güzel işbirlikleri , inanılmaz doğal güzellikleri ve sıcak insanları tanımanın keyfi ile son buldu.

En Derin Sevgi ve Saygılarımla…
GÖKNUR ATALAY
KAİSDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Adana İskenderun Hatay Ziyareti 15-16 Kasım 2018

“KAİSDER ANADOLU İŞ KADINLARI İLE BULUŞUYOR PROJESİ”
ADANA,İSKENDERUN VE HATAY ZİYARET RAPORU

KASİDER olarak 15-17 Kasım 2018 tarihlerinde Adana,İskenderun ve Hatay ziyaret edildi.

Ziyarete üyelerimizden Göknur Atalay, Meltem Koca, Tulay Akın Engincan, Yurdum Hasgül, Mehlika Gider,Ayşegül Bulut, Bahar Alban, Sevilay İmre, Sultan Adıgüzel, Zehra Hazer, Aynur Aydoğan katıldı.
15 Kasım 2018 tarihinde başlayan ziyaretin ilk durağı Adana idi.
– İlk olarak Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe ile toplantı yapıldı. Göknur Atalay derneğimiz ve projelerimiz hakkında bilgi verdikten sonra tüm üyelerimiz faaliyet alanlarını anlattılar. Toplumsal Cinsiyet projemiz hakkında da detaylı bilgi verilip Adana Ticaret Odasının eğitimi alması için olur alındı. Üyelerimizi tanıtıcı katolog Ticaret Odasına verildi.
– İskenderun Ticaret odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve TOBB Hatay Kadin Girişimciler Baskani Sn.Yesim Üğütmen ile öğle yemeğinde bir araya gelindi. Toplantıya Tic Odası Yonetim Kurulu üyesi Sn.Sanem Akpinar , Meclis Baskani Sn. Okan Belli ve Kagider üyesi Zekiye Yığıtbaş katılım sağladı. Yemekte olası ticari ilişkiler hakkında konuşuldu. Toplumsal Cinsiyet projemiz detaylı olarak anlatılarak Ticaret Odasında bu eğitimin verilebileceği olur’u alındı.
– Antakya Ticaret Borsası Başkanı Ali Celal Mursaloğlu ziyaret edildi. Kagider Üyesi ve Ekonomist Dergisi yazarı Zekiye Yiğitbaş toplantıya eşlik etti.
– Hatay İş Kadınları Derneği KAGİD Başkanı Tuban Güçlü ve üyeleri ile bir araya gelindi. Hem Kagid hem Kaisder üyelerinin faaliyet gösterdiği alanlar ve olası işbirlikleri konuşuldu.
– Akşam yemeğinde ATB Başkanı Ali Celal Mursaloğlu’nun davetlisi olarak Yöresel KONAK Restaurantta Hatay’ın nefis yemekleri yenildi.
16 Kasım 2018 Tarihinde Hatay’da görüşmelere devam edildi.
– Kahvaltıda Suudi Arabistan prensinin Turkiye’deki ortağı Özcan Kara ve eşi Melisa Kara ile görüşme yapılarak Suudi Arabistan ile yapılabilecek işler hakkında bilgi alındı.

– Tüm üyelerimiz ile OTTOMAN PALACE oteline geçilerek TÜRKONFED 22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’ne katılım sağlandı. İlk önce Hataylı iş insanları ile Ticaret Köprüsü etkinliği yapıldı. Bu etkinlikte tüm üyelerimiz 2’şer dakikalık konuşmalarda kendilerini tanıtıp karşı tarafı dinlediler. Tüm üyeler yaklaşık 30 kişi ile işbirliği ve tanışma görüşmesi sağlamış oldu.

-TÜRKONFED Yeni Dönem Vizyonu Türkonfed Başkanı Orhan Turan tarafından anlatıldı. Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, TÜRKONFED Baş Ekonomisti Pelin Yenigün Dilek Ekonomi Gündemi ile ilgili bilgiler verdiler. Soru cevap kısmında başkanımız Göknur Atalay söz isteyerek Anadolu projemiz ve Toplumsal Cinsiyet projemiz hakkında bilgi verdi.

– Cuma Akşamı Ottoman otelde Gala yemeğine katılım sağlandı. Gala yemeğinde medeniyetler korosu muhteşem performansı ile izleyicileri büyüledi. Yemek sırasında Adana, İskenderun ve Hatay Ticaret Odası başkanları ile tekrar görüşmeler yapıldı. Olası işbirlikleri ve yapılabilecek ticaretler konuşuldu.

– 17 Kasım 2018 tarihinde Turkonfed 22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesine katılım devam etti.

– Faruk Ekinci (DASİFED Başkanı) , Erol Bilecik (TÜSİAD Başkanı), Orhan Turan ( TÜRKONFED Başkanı), Erol Bilecik (Tusiad Başkanı) Zirve ve İş Dünyası hakkında görüşlerini paylaşarak açılış konuşmalarını yaptılar.

– Öğleden sonra Kagider üyesi Yasemin Mıstıkoğlu ile Harbiye gezisi yapıldı.

Adana-İskenderun-Hatay gezisi güzel işbirlikleri ve doyumsuz lezzetler ile son buldu.

En Derin Sevgi ve Saygılarımla…
GÖKNUR ATALAY
KAİSDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Kayseri Sivas Ziyareti 2-3 Ekim 2018

“KAİSDER ANADOLU İŞ KADINLARI İLE BULUŞUYOR PROJESİ”
ZİYARET RAPORU 10.10.2018

KAİSDER olarak 2-3 Ekim 2018 Tarihlerinde Kayseri ve Sivas illeri ziyaret edildi.
Ziyarete üyelerimizden Göknur Atalay, Şenay Özdemir, S. Meltem Koca, Ebru Öz, Tülay Akın Ergincan, F. Lale Ergun, Selma Ergen, Sevilay İmre, Meral Önerci, Bahar Alban, Zehra Hazer Yıldırım katıldı. Ziyaret boyunca Gözlem Gazetesi Genel yayın Yönetmeni ve Başkent Gazetesi Ekonomi Haber Bölümü Sorumlusu Gazeteci Aysel Kanber eşlik etti ve görüşmelerde hazır bulundu.
2 Ekim 2018 Tarihinde başlayan ziyaretin ilk durağı Kayseri İli idi.

✓ İlk olarak Kayseri Kadın Dayanışma Derneği Başkanı ve üyeleri ile öğle yemeğinde buluşuldu.
Dernek Başkanından, yaptıkları faaliyetler, üyeleri ve beklentileri hakkında bilgiler alındı. Dernek Başkanı Kayseri ziyaretleri boyunca KAİSDER ekibine eşlik etti. Kayseri Kadın Dayanışma Derneği’nin bünyesinde şiddet mağduru kadınlar için programlar yapıldığı ve farklı sektörlerde girişimci kadınlar bulunduğu öğrenildi. Aynı gün içinde Derneğin diğer üyelerinin de katıldığı akşam toplantısı yapıldı. Birlikte proje yapmak üzere hazır olduklarını belirttiler.

✓ OR-AN Kalkınma Ajansı Başkanı ve üyeleri ile toplantı yapıldı. Kayseri, Sivas ve Yozgat İllerini kapsayan alanda yürüttükleri faaliyetler ve KAİSDER hakkında karşılıklı bilgi alışverişi yapıldı. KAİSDER üyelerinin Ankara firmaları olmaları nedeni ile Kayseri, Sivas ve Yozgat İllerinde yerleşik bir firma ile birlikte müracaat edilmesi durumunda teşvik verebileceklerini ifade ettiler. Ayrıca yabancı yatırımcı bularak Orta Anadolu’yu bir araya getirirsek bu proje de değer bulacağı görüşü dile getirildi. Bunun yanı sıra yine bu bölgenin ürettiği ürünlerin ihracat ayağını oluşturmamız durumunda yine teşvik ile desteklenebileceği öğrenildi. Bu görüşmeden somut olarak, yurtdışı iş geliştirme olanakları ve ihracata yönelik projelerin teşvikle destekleneceği öğrenildi.

✓ Kayseri TOBB Kadın Kurulu Başkanı ve üyeleri ile bir araya gelindi. Kayseri TOBB Kadın Kurulu olarak çok sanayici kadınları içeren üye profili olduğu ve çok başarılı işlere imza atan bir ekip oldukları görüldü. Başkan, yaptıkları projeler ve üye profilleri hakkında bir sunum yaptı. Sunum içeriği ve üye profili hakkında bilgiyi KAİSDER’e göndereceklerini belirttiler. KAİSDER’in de üye profili bilgileri detaylı olarak kendilerine iletilecek. Kayseri TOBB Kadın Kurulu ve OR- AN Kalkınma Ajansı ile birlikte iş geliştirme odaklı proje hazırlayabileceğimiz konuşuldu. Bu ziyaretten somut olarak, Kayseri TOBB Kadın Kurulu üyelerinin iş alanlarını, sektörlerini yakından incelemek; birlikte proje hazırlamak; iş geliştirme görüşmeleri için Ankara’daki etkinliklere davet etmek konusunda işbirliği yapabileceğimiz sonucu elde edildi. Aynı zamanda Lale Ergün arkadaşımızın önerisi olarak işbirliğini artırmak ve iş ağını genişletmek üzere yazılım kullanılması önerildi. Bu konuda Sevilay İmre arkadaşımızın desteği ile çalışma başlamış bulunmaktadır.

✓ Kayseri ziyareti verimli toplantıları, sıcak ilgi, nefis yemekleri, Tarihi Kayseri Sokağı arkamızda bırakılarak ikinci durağımız Sivas İline hareket edildi.
3 Ekim 2018 Tarihinde başlayan ziyaretin ikinci durağı Sivas İli idi.

✓ İlk ziyaretimiz Sivas Valisi Sn Davut Gül’ün makamı oldu. Vali, görüşmede Sivas Şehrine
yapılacak her türlü girişim ve işyeri açma-işletme konusunda “sıfır bürokrasi” yaklaşımı olduğunu; şehrin ekonomik koşullarda, dostça bir ortamda ve iş hayatını destekleyici yaklaşımını anlattı. KAİSDER’in şehre yapacağı her türlü proje, yatırım ve destek ihtiyacı için hazır olduklarını belirtti.

✓ Sivas Belediye Başkanı Sn Sami Aydın ve ekibi ziyaret edildi. Bu ziyarette KAİSDER üyelerimizden Sevgili Ebru Öz’ün firmasının yaptığı başarılı iş bitirmelerinden büyük bir memnuniyetle söz edildi ve hepimiz için kendisi ve başarıları gurur kaynağımız oldu. Belediye Başkanı ile yapılan görüşme oldukça verimli geçti. Bu görüşmede, Sivas Belediyesi’nin AB Projesi kapsamında yaptığı ve uluslararası oldukça ses getiren “Paşabahçe – Hobbit Evleri Otel Projesi” yerinde incelendi. Toplam 19 otel-ev biriminden oluşan bu projenin işletmeye verileceği ve bunun için ihale yapılacağı öğrenildi. KAİSDER’e bu konuda işletme için ihaleye katılmaları konusunda bilgi verildi. İşletmenin bu işi bilen, bölgeye katma değer kazandırabilecek bir ekip tarafından yapılmasının istendiği belirtildi. 2019 yılında hızlı trenin çalışmaya başlayacağı, etrafındaki restoran, 6 km ilerisindeki macerapark olarak yapılmış eğlence alanı, doğa ile başbaşa ve sessiz bir mekanın avantajı, Sivas ilinin tarihi mekanları ve kaplıca, şifacı balıkların olduğu imkanların bu otel projesi ile pazarlanabileceği ve işletmeye KAİSDER’in talip olabileceği belirtildi. Bu konuda ilgilenen üyelerimizle bir çalışma grubu oluşturulacaktır. Detaylı bilgi için, aşağıdaki linkten erişim sağlayabilirsiniz.

https://www.google.com.tr/searchq=sivas+hobbit+evleri&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjTk4Gsn_vdAhWEGZAKHfhMBOIQ_AUIDigB&biw=1536&bih=754&dpr=1.25

✓ Sivas Ticaret Odası Başkanı ile görüşüldü. İhracatı geliştirmek üzere KAİSDER üyeleri ile birbirimize destek olunabileceği ve her türlü işbirliği ve iş ağı genişletme konusunda hazır ve istekli oldukları öğrenildi. Ziyarete katılan KAİSDER üyelerinin iş geliştirme fırsatları görüşme sırasında doğdu.

✓ Sivas İŞGEM Genel Müdürü ile görüşüldü. İŞGEM ile iş geliştirme, melek yatırımcı olma, yerel yatırımcılarla ve stratup firmalarla işbirliği yapma olanakları görüşüldü. Genel Müdür Sn. Nilgün Yakut Hanımın vizyonu, donanımı ve yapmakta oldukları çok etkileyici idi. Ankara’ya konuşmacı olarak KAİSDER’e davet ettik.

Nallıhan, Eskişehir, Bursa, Kayseri ve Sivas gezilerimiz etkin ziyaret, iş geliştirme fırsatları ve giderek artan KAİSDER üyelerinin yol arkadaşlığı dostlukları ile tamamlandı. Kasım 2018 durağımız Hatay olup; katılabilecek arkadaşlarımızı, projelerimizi geliştirmek üzere tüm üyelerimizin görüş ve önerilerini bekliyoruz.

En Derin Sevgi ve Saygılarımla
Göknur ATALAY
BAŞKAN

Eskişehir Bursa Ziyareti 17-18 Temmuz 2018

Nallıhan Projesi

Nallıhan Belediye Başkanı , Kadın kooperatifi ve Hamiyet Gürelli atölyesi ziyaret edildi  ve ortak proje yapılmasına karar verildi.

Ankara Kalkınma Ajansına Ankara temalı eşantiyon yapılmasına ve üzerine Nallıhan el ürünlerinin yerleştirilmesi konulu bir proje verildi.